Demir

Rona munro ,iskocyali tiyatro oyunu, radyo, sinema filmi ve dizi yazaridir.”Demir “yazarın dünyada en cok oynanan oyunudur, Royal sheakspeare company , National Theatre gibi dunyanın en önemli tiyatrolarinda sahnelenmistir.Yazarlik hayatinda Blackburn ödülü,evening standard en iyi oyun ödülü,Guild of Great Britain en iyi oyun yazarı ödülü, en iyi bağımsız drama ödülü,yine Demir oyunuyla 2003 ‘te john whiting en iyi oyun ödülü almıştır Feminist yazar olarak bilinen Rona munro , bizi kadın dunyasının en gizli odalarına sokuyor .Seyirciye her oyunuyla ters kose yaparak bambaşka bir düşünce ve algıya sürüklüyor .

Aşk ve öfke kolkola yürür hep.. Peki bir kadın kocasini öldürdügü halde hala kalbinde sevgiyle özleyebilir mi?.. Hapishanedeki bir kadın bizden daha özgür olabilir mi?

Bu oyun 15 yil once kocasini öldüren ve müebbet hapise mahkum olmus bir kadin ve babasi ölüp annesi hapise düştügünde 11 yasinda olan ,gecmisi bu travmayla silinen bir kizin annesiyle ilk defa bir araya gelme hikayesidir Bir anne kiz hikayesidir . Oyun gorusme odasinda baslar..Birbirlerini tanimazlar .. Konusurlar ve ararlar gecmisi ..Aslinda kendilerini , kendi özlerini ve özlemlerini ..

Rona Munro bu oyununda bizi hic alisik olmadigimiz bir anne kiz hikayesiyle bulusturuyor .. Bizleri kadinin savrulusu,sistemdeki yeri ve pek bilmedigimiz yonleriyle kadin dunyasina tanik ediyor ..

Gercek hayatta Anne kiz olan Guzin Ozyagcilar ve Zeynep ozyagcilari bu oyunda baska kadinlari giyinip Anne kiz olarak seyretmek oyunu seyirci icin baska bir boyuta tasiyacak inancindayiz.

Dünya’nın en önemli sahnelerinde seyirciyle buluşan ” Demir ” oyunu ilk defa gerçek bir Anne Kız olan Güzin ÖZYAĞCILAR ve  Zeynep ÖZYAĞCILAR’ı izleyeceksiniz. 

Ve çok heyecalıyız. Tiyatro martı iyi seyirler diler.
 • Tarih - Yer12 ocak fulya sanat 20:30
  18 ocak kozzy saat:20:30
  2 şubat cadde bostan kültür merkezi 20:30
  9 şubat Bmkm ( barışmanço kültür merkezi) 20:30
  16 şubat fulya sanat 20:30
  28 şubat profilo 20:30
 • Kimler ?Oyuncular:
  Fay: Güzin Özyağcılar
  Josie: Zeynep Özyağcılar
  Sheila: Gözde Çetiner
  George: Burak Tanay
  Yönetmen: Serkan Üstüner
  Yönetmen yardımcısı - dramaturg : Hande Ören
  Yazar : Rona Munro
  Dekor tasarım: Cihan Asar
  Ses tasarım: Selimcan Yalçın
  Işık tasarım: Alev Topal
TOP